در اینجا ابتدا به پاسخ این سوال پرداخته و سپس با سبکهای دکور داخلی آشنا می شویم. نحوه چیدمان مبلمان و تاثیر آن بر فضا را مورد بررسی قرار داده و در انتها  در مورد مراحل طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی از صفر تا صد صحبت می کنیم. این مقاله برای عموم افراد ، همچنین همکاران و بالاخص دانشجویان بسیار موثراست. پیشنهاد می کنم این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی به عنوان یک هنر، یک حرفه و یا صنعت در جهان معرفی و شناخته شده است .طراحی دکوراسیون داخلی بهبود فضای داخلی ساختمان­ برای انجــام فعالیت­ های روزانه مثل کار و زندگی می باشد. قطعا نیاز است طراحی با توجه به محیط پیرامون آن انجام شود. بی شک طراحی کردن دکوراسیون داخلی برای منزل کوچک با یک فضای بزرگ متفاوت است.محیط داخلی از طرفی اثری مســـتقیم روی روش انجـــام فعالیت­های ما درآن محیط دارد;از طرفی دیـــگر بر روی تفکر، احـــوال و خلق و خوی ما تأثیر گذار است.هدف از طراحی داخلی، بهتر کردن کارکرد روانی و فیزیکی محیط، برای راحت­تر کردن زندگی در آنجاست. فضای داخلی ساختمان، بدون طراحی داخلی یا اساسا قابل استــــفاده نیست، یا بهترین و کامل ترین کارآیی را ندارد. فضای داخلی آن اســـت که به یک ساختمان روح می دهد.

چه کسانی به طراحی داخلی نیاز دارند؟

دکور داخلی ساختمان روی زندگی همه اقشار جامعه تأثیر می گذارد . از این جهت، اصلا محصور به قشر ثروتمند و خانه های متمول نیست. همه اقشار جامعه و طبقات کم ­درآمد هم می توانند طراحی داخلی داشته باشند. اگر قانع بودن را یکی از اصل جامعه امروزی بدانیم  و بخواهیم شرایط یک زندگی راحت را در فضای 40 یا 60 متری آپارتمان­ ها داشته باشیم، طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی یک امر واقعا ضروری است. طراحی داخلی به ما نشان دهد که در این فضای کوچک با چه وسایلی و چطور باید زندگی کنیم . طراحی داخلی با ویژگی­ های روحی ، روانی انسان ارتباط مستقیم دارد. برای رسیدن به یک طرح ایده آل، خصوصیات و رفتارهای انسانی در محیط های داخلی زندگی از جمله محیط های عمومی و خصوصی، به دقت مورد توجه قرار بگیرند.

چالش ها و ابزار های یک طراح دکوراسیون داخلی چیست؟

طراح در زمان طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی با دو مطلب دست به گریبان است. اول : کاربرد آن محیط . دوم : تأثیری که قرار است آن محیط روی استفاده­ کننده بگذارد. طراحی داخلی محدوده وسیعی از اجزا و پارامترها را شامل می شود. این پارامترها شامل نور،فرم، بافت، رنگ، دیوار، سقف، کف، مبلمان و عناصر تزیینی می شود. این مولفه ها ابزارهای کار طراح هستند که همه بایستی به شکل هماهنگ و مناسب مورد توجه قرار گیرند.

طراحی داخلی که به عنوان واسط بین معماری و طراحی است.به همان مقدار که دارای ابعاد ساختاری ،کاربردی و فنی می­ شود، طراحی تجسمی و جنبه­ های بصری و زیبایی­ شناسانه را نیز در بر دارد. از این­ جهت طراحی داخلی غالبا در زمره هنرهای تجسمی محسوب می شود .جهت موفقیت در طراحی داخلی باید به مقدار زیادی با اصول طراحی و عناصر تجسمی و اصول سواد بصری آشنایی داشت.تا بتوان جدید ترین و به روزترین ایده های دکور داخلی منزل را جهت طراحی پیاده سازی کرد.

سه اصطلاح دکوراسیون داخلی ، طراحی داخلی و معماری داخلی غالبا به اشتباه جای هم استفاده می شود. این سه عبارت با هم قسمت های مشترکی دارند;و هدف تمام آنها بهتر کردن کیفیت زندگی از راه بهتر کردن محیط است. معماری داخلی نقش مهمی در وضعیت فضای ساختمان دارد.روش چيدمان و تقسيم بندی کردن فضاها، رنگ و جنس پوشش سطوح (سقف و كف و ديوارها ) ، مبلـمان ،نور پردازی و مجموعه عوامل دیگرتاثیر گذار بر زيبايي و كار آمدی محیط های داخلي هستند.اکنون اثر معماری داخلی روی آرامش ، عملکرد در محیط های اداری و میزان اثر بخشی در محیط های تجاری خیلی مشخص و لازم است.

 

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

 

تزئینات داخلی ساختمان

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی ساختمان مهمترین عنصر جلوه دهنده تزئینات داخلی است و نمایسازی داخی و خارجی ساختمان و بیانگر هنرنمائی هنرمندان ساختمان که شامل معمار و مهندس معمار و طراح داخلی که این طرح را طراحی کرده‌اند میباشد در این مورد انتخاب رنگ و هارمونی رنگ آمیزی مبلمان و دکوراسیون داخل هر ساختمان در اولویت قرار دارد ابتدا طراحی آن بوسیله طراح با ذوق انجام می پذیرد.

در اینجا حتماً لازم نیست که طراح تحصیلات عالی داشته باشد،ولی داشتن تحصیلات تکمیلی و دانشگاهی در زمینه طراحی داخلی ساختمان کمک بسزایی در تصمیم گیری بهتر و طراحی اصولی و مطابق با اصول طراحی است. استادکاران با تجربه و خوش ذوق و خوش تشخیص نیز قادر به انجام طراحی داخلی ساختمان و نماسازی خارجی ساختمان خواهند بود.

طراح زبردست اول هماهنگی رنگ در آیتمهای مختلف مکان مورد نظر را مورد بررسی قرار میدهد و دوم امکان تهیه مصالح مورد نیاز مبلمان و وسائل طراحی داخلی ساختمان را میسنجد و در وحله سوم نسبت و اندازه را مشخص می سازد که در اینجا منظور نسبت و اندازه اجزای مختلف طراحی میباشد که آیا مثلا مبل با شومینه یا میز نهار خوری تناسب قابل قبولی دارند یا نه .و سپس اندازه های داخلی ساختمان را بصوت پلان بر روی کاغذ با اشل رسم نموده و یا در نرم افزارهای مخصوص مثل تری‌دی مکس یا اتو‌کد پلان را رسم کرده و با توجه به امکانات موجود زمان و محل و آب و هوا طرحی برای تهیه مبلمان داخل و وسائل و ادوات و یا دکوراسیون داخلی ساختمان منزل آماده نموده و رنگ دیوارها و گچ بریها، پرده ها، موکت و فرشهای کف، تزئینات داخلی مانند ساعت و آباژور و حتی لوستر و قاب آینه و پارتیشن را هم اهنگ و متناسب با طرح خود در نظر می گیرد.

طراح موظف است در اجرای طرح خود نظارت کامل داشته تا عملیات اجرائی آن نیز مطابق با سلیقه خود و با ذهنیت روشنی که نسبت به طرح کلی دارد باتمام برسد و چنانچه درهر مرحله از اجرای طرح تجدید نظری یا تغییراتی با توجه به شرایط موجود لازم باشد اعمال نماید. به طور کلی می‌توان یکسری از وسایل منزل را با یک مصالح خاص در نظر گرفت که از نظر زیبایی و هماهنگی منظر خوشی داشته باشد یا یا یکسری از وسائل منزل را با یک تم یا یک رنگ زمینه مشترک یا یک طرح مشترک طراحی نمود که این باعث میشود وقتی وارد فضای طراحی شده میشوید متوجه این موضوع بشوید که تمای المانهای یک مکان به هم ربط دارند و همدیگر را کامل میکنند..

منظور از چیدمان و دکوراسیون داخلی چیست؟

چیدمان و دکوراسیون داخلی در واقع هنر طراحی و در کنار هم قرار دادن عناصر موجود در فضا به گونه ای هماهنگ است که در نهایت ترکیب رنگی فضا، بافت های به کار رفته در طراحی و سایر اِلِمان های موجود در کنار یکدیگر دارای هارمونی و زیبایی بصری چشم نوازی باشد. به طور کلی افراد در هر فضای مسکونی و غیرمسکونی شامل منزل یا مراکز تجاری و اداری همواره با چالش چیدمان فضا روبرو هستند. دکوراسیون داخلی در فضاهایی با کاربری مختلف اصول مختلفی دارد. دکوراسیون داخلی منزل، دکوراسیون داخلی تجاری، دکوراسیون داخلی اداری، دکوراسیون داخلی شرکت و یا دکوراسیون داخلی هتل از جمله مواردی هستند که برای طراحی داخلی هر یک از آن ها نیاز به اطلاعات و اصول اجرایی مختلفی خواهید داشت.

چه زمانی به یک طراح داخلی و یا یک دکوراتور نیاز دارید؟

سلیقه شخصی همواره در چیدمان و دکوراسیون داخلی تاثیر بسیار زیادی دارد. به همین دلیل افراد زیادی ترجیح می دهند که خودشان مسئولیت اجرای آن را به عهده بگیرند. اما نکته ای که شاید بعضی ها به آن بی توجه باشند در واقع داشتن دانش فنی و اصول زیبایی شناسی ست که وقتی در کنار سلیقه شخصی قرار بگیرد خود را به صورت یک اثر هنری نشان می دهد. این موضوع به ویژه وقتی مربوط به طراحی، چیدمان و دکوراسیون داخلی محل کار باشد اهمیت بیشتری پیدا می کند. چرا که طراحی داخلی شرکت یا اداره می تواند تاثیر تعیین کننده ای در دیده شدن آن شرکت یا اداره داشته باشد. به طور کلی اگر قصد طراحی و دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار خود را دارید، پیشنهاد می کنیم که حتما با یک طراح داخلی و دکوراتور در ارتباط باشید و از دانش و تجربه‌ آن ها استفاده کنید. اگر نگران هزینه‌ این کار هستید، بد نیست بدانید که چه بسا با این کار هزینه‌ کلی خود را کاهش می دهید. چرا که به کمک یک طراح و دکوراتور می توانید با شناخت بیشتر، کارآمدتر و مقرون به صرفه تر هزینه کنید.

 

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

 

در صورتی که تصمیم دارید برای چیدمان و دکوراسیون داخلی منزل یا محل کارتان با یک طراح داخلی و دکوراتور قرارداد ببندید، بهتر است که با او درباره ایده هایی که در ذهن خود دارید صحبت کنید. از او بخواهید که یک طراحی سه بُعدی از کار نهایی به شما بدهد تا پیش از اجرا از همه چیز مطمئن شوید. درباره هزینه‌ طراحی سه بعدی و هزینه‌ اجرا و همچنین ضمانت اجرای کار با او صحبت کنید. بهتر است که یک برآورد کلی از هزینه و مدت زمان لازم برای اجرای کار داشته باشید.

هزینه چیدمان و دکوراسیون داخلی چقدر است؟

به طور کلی قیمت چیدمان و دکوراسیون داخلی با توجه به نوع کاربری فضای مورد نظر، متراژ فضا، سبک دکوراسیون انتخاب شده، نوع مواد و متریال به کار رفته در عناصر طراحی، نیاز به تغییر ساختار و زیرسازی در فضا و همچنین سفارش یا عدم سفارش طراحی سه بعدی پیش از اجرا می تواند متغیر باشد. به طور کلی پس از بازدید از محل پروژه و بررسی سفارش مشتری اغلب این هزینه توسط طراح داخلی برآورد می شود.

کارهایی که بهتر است قبل از تغییر چیدمان و دکوراسیون داخلی انجام دهید

عکس ببینید! دیدن ایده ها و عکس های بسیار زیاد یکی از کارهای بسیار موثری ست که بهتر است قبل از شروع به تغییر دکوراسیون انجام دهید. با تماشای ایده های مختلف، این قدرت را پیدا می کنید که بدانید دقیقا به کدام تم رنگی علاقه دارید؟ دقیقا کدام سبک طراحی را بیشتر می پسندید؟ سبک های چیدمان و دکوراسیون داخلی ماکسیمال را ترجیح می دهید یا مینیمال؟ اگر پاسخ اینگونه سوالات را به خوبی بدانید شاید بتوان گفت که نیمی از راه را رفته اید!

قیمت بگیرید! یکی دیگر از کارهای مهمی که توصیه می شود حتما قبل از طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی انجام دهید قیمیت گرفتن است. درست است که یک طراح داخلی و دکوراتور از تمام قیمت ها مطلع بوده و شما را راهنمایی می کند، اما بهتر است که خودتان نیز تا جایی که ممکن از قیمت همه چیز سر در بیاورید. این کار به نفع شما خواهد بود.

یک طراح داخلی و دکوراتور چه خدماتی ارائه می دهد؟

معمولا خدمات طراحی، بازسازی و اجرا در زمینه‌ طراحی داخلی و طراحی نما، از جمله خدماتی هستند که توسط یک دفتر طراحی معماری ارائه می شود. یک طراحی داخلی می تواند فضای مورد نظر شما به صورت اصولی طراحی کند و حتی کاربری فضاها را در صورت نیاز تغییر دهد. دکوراتور ها نیز می توانند با توجه به دانش خود در زمینه‌ اصول زیبایی شناسی، به شما در انتخاب مبلمان و عناصر دکوراتیو مورد نیاز برای تازه نمودن و تغییر فضا و همچنین طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی اصولی کمک نمایند.