در اینجا به بررسی مشکلات رایج که ممکن است برای کرکره برقی شما پیش بیاید می پردازیم، تا درصورت مشاهده خرابی کرکره برقی، بدانید با چه ابزار و وسایل و نیروی کاری می توانید در صدد رفع مشکلات کرکره برقی بر بیایید.

بالا نرفتن درب کرکره برقی:

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در کرکره برقی به وجود می آید، عدم بالا رفتن، اصطلاحا باز ماندن کرکره برقی و یا بسته نشدن کرکره برقی می باشد.

علت وقوع این مشکل، 3 دلیل می تواند داشته باشد :

اشکال در اتصال کرکره برقی به برق

ممکن است اتصالات سیم های برق یا فیوز برق کرکره، دچار اختلال شده باشد. برای رفع این مشکل بهتر است ابتدا از صحت اتصال به برق در کرکره برقی اطمینان حاصل کنید.

خرابی ریموت کنترل

 احتمال خرابی در ریموت کنترل کرکره اتوماتیک نیز وجود دارد. در  صورت خرابی یا اتمام باتری ریموت کنترل کرکره برقی، چراغ ریموت کنترل کمرنگ یا خاموش می شود.

خرابی موتور کرکره برقی

یکی دیگر از دلایل بروز اختلال در عملکرد صحیح کرکره، خرابی موتور کرکره برقی می باشد.

در صورت خرابی موتور، بهتر است خودتان دست به کار نشوید، و تعمیرات کرکره برقی پارکینگی را به متخصصین در این زمینه بسپارید. 

 

تعمیرات کرکره برقی پارکینگی

 

ایراد در دستگاه مرکزی و فیوز

برای چک کردن سلامت دستگاه مرکزی و فیوز کرکره برقی، کافی است، گوش خود را به دستگاه مرکزی نزدیک کرده و دکمه ای از ریموت کنترل را فشار دهید، اگر صدای رله دستگاه مرکزی شنیده شد، به معنی سالم بودن ریموت، فیوز و دستگاه مرکزی می باشد.

در صورت عدم شنیدن صدا از دستگاه مرکزی، ابتدا باید از سلامت فیوز مطمئن شویم. اگر فیوز هم سالم بود، حتما ایراد از برد مدار یا سیم های ورودی به آن می باشد. در این موارد کرکره برقی نیاز به کارشناسی دقیق تر دارد، و بهتر است برای جلوگیری از مشکلات جدی تر، و اطمینان بیشتر، تعمیر کرکره برقی خود را به تعمیرکار کرکره برقی بسپارید.

اشکال در بازویی درب اتوماتیک :

گاهی اوقات پیش می آید، که درب کرکره برقی، نه باز می شود، نه بسته می شود. در این مواقع اشکال از جک های بازویی می باشد، که نیاز به تعمیر و یا تعویض دارند.

خرابی چشمی فتوسل کرکره برقی :

اگر همه موارد ذکر شده را چک کردید ولی درب کرکره برقی باز می شد ولی بسته نمی شد، اشکال از ارتباط چشمی های کرکره برقی می باشد، که قطع شده و نمی گذارد درب کرکره برقی بسته شود.

در صورت ایراد در چشمی کرکره برقی، ممکن است چیزی مانع رسیدن پرتو مادون قرمز  به گیرنده شود و باعث بروز اختلال گردد. برای رفع این مشکل باید از تمیز بودن چشمی مطمئن شوید. همچنین عدم تراز بودن چشمی نیز سبب اختلال در کارکرد صحیح آن می شود.

از آنجا که نسل جدید کرکره ها، کرکرهای هوشمند هستند، در بعضی از موارد هم امکان دارد چشمی درب کرکره اتوماتیک، در مسیر مستقیم تابش نور خورشید قرار گرفته باشد، و چون نور خورشید خود اشعه تولید می کند، باعث بروز اختلال در کار چشمی می شود. معمولا این مورد در تابستان بیشتر به چشم می خورد، که با قرار دادن سایبان برای چشمی قابل حل است. اگر با نکات ذکر شده چشمی به درستی کار نکرد، چشمی کرکره برقی شما دچار مشکلات جدی تری شده که نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

سروصدای کرکره برقی :

سروصدای بیش از حد کرکره برقی، یکی از مشکلاتی است که نه تنها باعث اذیت شما، بلکه موحب آزار و اذیت همسایگانتان نیز می شود.

علت صدای ناجور کرکره قطعا به مراحل نصب کرکره برقی مربوط است. درصورت شنیدن صدا های اضافی و آزار دهنده از کرکره برقی، باید این قسمت ها را بررسی کنید :

آهن کشی کرکره برقی

صفحه پلیت کرکره برقی

ریل کرکره برقی

چگونه درب کرکره ای مغازه یا خانه را تعمیر کنیم؟

امروزه درب های الکترونیک نقش مهمی را در واحدهای تجاری و خانگی ایفا می کنند. یکی از انواع این درب ها درب الکترونیکی ، کرکره ای پارکینگ هست که در پارکینگ ها و درب گاراژها و حتی برخی واحدهای تجاری نصب می گردد. این درب ها از ماندگاری خوبی برخوردار بوده و امنیت بالاتری نسبت به نمونه های مشابه دارند.

این درها مانند سایر وسایل الکترومکانیکی نیاز به نگهداری و سریس کاری منظم دارند یا این حال گاهی اوقات مواردی پیش می آید که در عملکرد و کار این درب ها اختلال ایجاد می گردد در این مقاله ۵ حالت متداول در عیب یابی درب کرکره ای را به شما آموزش می دهیم.

حالت اول تعمیر درب کرکره ای

ابتدا در اولین مرحله تعمیرات کرکره برقی پارکینگی درب پارکینگ را از لحاظ سلامت فیزیکی بررسی کنید همه این گونه درب ها دارای یک اهرم اضطراری هستند که با کمک آن می توانید درب را به شکل مکانیکی باز و بسته کنید عموما این اهرم ها در گوشه راست یا چپ در قرار دارند. اگر با کمک این اهرم نتوانستید درب را باز کنید احتمالا درب شما از لحاظ مکانیکی دچار اشکال است و بخش الکتریکی آن احتمالا سالم است بنابراین حتما با یک تعمیرکار درب کرکره ای تماس حاصل نمایید.

 

تعمیرات کرکره برقی پارکینگی

 

حالت دوم پایین نیامدن درب

در یک حالت درب شما باز می شود اما برای پایین آوردن آن مجبور هستید که از اهرم اضطراری آن استفاده کنید. در این حالت استفاده از درب بسیار خطرناک است زیرا می تواند موجب شود که در ناگهان بسته شود و برای شما مشکلاتی ایجاد کند و حتی باعث صدمه دیدن برخی افراد شود. بنابراین در این حالت فورا اتصال موتور و درب را قطع کنید تا درب شما توسط یک تعمیرکار بررسی و تعمیر گردد.

حالت سوم تعمیر کلید درب کرکره ای

در این حالت ریموت شما به خوبی کار می کند و شما مشکلی با کنترل از راه دور ندارید اما درب شما توسط کنترل مستقیم روی دیوار کار نمی کند. این مشکل یا از خود کنترل و یا سیم های آن است. ابتدا کلید روی دیوار را باز کنید و دو سیمی که در تصویر می بینید را به هم متصل کنید ( اقدامات احتیاطی را رعایت کنید ) اگر درب شما راه افتاد یعنی سیم ها سالم هستند و مشکل از کلیدها می باشد.

اما اگر درب کرکرهای شما کار نکرد یک سیم کوتاه بر دارید و ابتدای دو قسمت سیم که به برد اصلی متصل هستند را به هم وصل کنید. اگر درب راه افتاد یعنی مشکل از سیم است اما اگر حرکتی نکرد یعنی مشکل پا برجاست و بهتر است با یک تعمیر کار تماس بگیرید.

حالت چهارم تعمیر ریموت درب کرکره ای

در این حالت کنترل از راه دور شما کار  نمی کند اما درب شما با کمک کلید باز و بسته می شود. ابتدا باطری ها را چک کنید و در صورت لزوم آن ها را تعویض کنید و دوباره امتحان کنید اگر مشکلتان حل نشد ابتدا بررسی کنید که ریموت شما درست است یا خیر این می توانید اینکار را در یک تعمیرگاه انجام دهید زیرا در صورتی که ریموت درب کرکره ای برقی شما خراب بود باید یک ریموت جدید بگیرید ولی اگر ریموت شما خراب نبود نشان دهنده این است که گیرنده درب شما مشکل دارد و باید تعویض گردد.

حالت پنجم تعمیر موتور درب کرکره ای

امروزه مشکلات درب کرکره ای بسیار کم پیش می آید. یکی از مشکلات متداول در این روزها این است که موتور می چرخد اما درب جابه جا نمی شود این مشکل می تواند به دلیل وجود مشکل در زنجیر درب باشد (تصویر را ببینید). بررسی کنید که آیا زنجیر پاره نشده است و یا از جای خود در نیامده باشد. در صورتی که زنجیر شما از جای خود در آمده است می توانید خودتان آن را نصب کنید اما اگر این زنجیر پاره شده است باید یک تعمیرکار مجرب را خبر کنید.

یک حالت دیگر این است که زنجیر شما سالم است اما با وجود سرو صدای زیاد زنجیرتان حرکت نمی کند، چرخ دهنده اصلی یک قطعه پلاستیکی است که نقش اصلی را در انتقال نیروی موتور به درب ایفا می کند و شکست و ساییدگی آن یک اتفاق معمول به شمار می رود ، بنابراین بهتر است که ابتدا مطمئن شوید زنجیر سالم است و اگر زنجیر سالم بود احتمالا مشکل از چرخ دنده اصلی درب شماست که باید تعویض گردد.